Зміст:

1. Про технологію
2. Застосування
3. Норми внесення
4. Наслідок
5. Соняшник під Евролайтінг

Про технологію

Технологія Clearfield (Чисте поле) – виробнича система вирощування соняшнику із застосуванням спеціальних гібридів, що мають стійкість до гербіцидів і мідазолінової групи.

Складові технології:

Спеціальні гібриди соняшнику (називаються імі-гібриди, соняшник піде вролайтінг) + гербіциди з діючими речовинами імазатапір + імазамокс.

Передумовою для створення технології «Чисте поле» стало відкриття дикої форми соняшнику, стійкого до імазатапіру. Така форма соняшнику була виявлена в 1996 році в США, штаті Канзас. Фермер займався вирощуванням сої, застосовуючи гербіциди на основі імазатапіра для боротьби з бур’янами. На одному з полів був виявлений дикий соняшник, який не загинув після внесення гербіциду.

Природна стійкість цієї рослини була використана для виведення в наступних роках комерційних гібридів соняшнику зі стійкістю до імазатапіру.
Технологія «Clearfield» використовується в сільгоспвиробництві американськими фермерами з 2003 року. В Україні перший стійкий до евролайтінгу гібрид був зареєстрований в 2005 році.

Бажаєте знати що посіяти щоб зібрати 40 ц / га в Вашому регіоні?
Залиште свою електронну адресу і отримаєте ключ до максимальної врожайності!

Технологію «Чисте поле» можна застосовувати як на традиційних посівах соняшнику, так і для ноу-тілл. Данна технологія передбачає одноразове внесення гербіциду, яке забезпечує захист посівів соняшнику на протязі всього періоду вегетації. Крім того, технологія «Чисте поле» вирішує проблеми з шкідливим паразитуючим бур’яном–вовчком соняшниковим.

Вовчок соняшниковий – паразитуюча рослина, яке прикріплюється до кореневої системи рослини-господаря. Таким шляхом вовчок поглинає поживні речовини і воду, блокуючи їх надходження для культурної рослини. При середньому ступені ураження вовчком втрати врожаю становлять до 30%, при високому ступені – 100% втрата врожаю.

цыкл развития волчка

Вперше вовчок був ідентифікований в 1926 році. Поширений найбільше в Причорноморському регіоні (Болгарія, Туреччина, Росія, Україна, Румунія). Вовчок ділиться на фізіологічні раси, які відрізняються паразитичними властивостями на певних сортах і гібридах.

Процес їх утворення у природі відбувається постійно, а періоди між появоюнових рас складають близько 5 років. В даний час ідентифіковано 8 рас паразита, названих буквами латинського алфавіту: A, B, C, D, E, F, G, H. З них останні три найбільш вірулентні. За останні десять років їх виявлено в Туреччині, Іспанії, Росії, Румунії, Болгарії та Україні. В Україні вовчком уражено більше 40% площ в Східно-Південних областях. Сьогодні особливо агресивні раси вовчка зустрічаються в Луганській, Донецькій та на півдні Одеської області звідки поширюються в інші регіони.

зоны распостранения волчка на украине

Як боротися з вовчком?

Вовчок здатний дужешвидко розмножуватися. Якщо ви помітили на полі 3-5 рослин вовчка, то на наступний рік в орному шарі вже чекатиме господаря близько 1,5-2,5 млн насінин. Схожість насіння зберігає до 20років. Тобто, навіть мінімальна присутність цього паразита на вашому або сусідньому полі гарантує ураження рослин в наступному сезоні.

Як вирішити проблему?

 1. Дотримуватися сівозміни, не повертаючи соняшник на одне і те ж поле раніше, ніж через 8-10 років;
 2. Проводити глибоку оранку, глибина 30-40 см;
 3. Вирощувати гібриди з генетичною стійкістю до рас вовчка;
 4. Вирощувати гібриди під технологію Clearfield
Бажаєте знати що посіяти щоб зібрати 40 ц / га в Вашому регіоні?
Залиште свою електронну адресу і отримаєте ключ до максимальної врожайності!

На сьогоднішній день найефективніший метод боротьби з вовчком – вирощування соняшнику під евролайтінг. Генетичностійкі гібриди ефективні тільки перші кілька років після введення на ринок. Спільна еволюція паразита і господаря призводить до появинових рас вовчка, здатних долати імунітет стійких до нього сортів і гібридів. В ході сортооновлення зі зникненням старих сортів і гібридів зникають і старі раси вовчка, а в процесі мутацій з’являються нові, які пристосовуються до нових генотипів господаря. Саме тому 100% захист від вовчка соняшникового можна забезпечити тільки за допомогою гербіциду Евролайтнінга бо його аналогів.

Основні переваги технології Clearfield (Чисте поле)

 1. Єдиний ефективний метод контролю вовчка соняшникового;
 2. Оптимізація витрат на гербіцидні обробки (всього 1 – раз після сходовевнесення, без необхідності використання ґрунтових гербіцидів)
 3. Подвоєний ефект – знищення вегетуючих бур’янів і грунтовий екран для наступних сходів.

На гібридах соняшнику під евролайтінг можна застосовувати такі гербіциди:

 • Евролайтнінг
 • Каптора
 • Девайс Ультра
 • Імпекс Дуо
 • Віталайт
 • Євро-Ленд і інші.

Ці гербіциди знищують такі бур’яни: амброзію(в ранній фазі), бромус, вероніку, галінсогу, герань, гірчаки, грицики, канатник, кропиву, латук, лободубілу, мак, тонконіг, мишій, осот, ромашку, рутку, фіалку, щавель, щирицю.

Гербіциди погано працюютьабо не забирають взагалі амброзію( в фазі від 4 листів), березкупольову, волошку синю, молочай, осот рожевий, пирійповзучий,тонконіг, горошок, хвощ і латук татарський.

Норми і фазивнесення

Для оптимального контролю бур’янів і вовчка рекомендується вносити зазначені гербіциди в період раннього розвитку бур’янів (від 2 справжніх листів).

Умови розвитку бур’янів Норми внесення
Рання фаза розвитку бур’янів (до 4 листів), вовчок відсутній 1 л/га
Забур’яненість проблемними бур’янами 1,2 л/га

Увага: Ймовірний низький гербіцидний ефект при наступних умовах:

 • Зниження норми внесення нижче 1 л / га при внесенні в пізній фазі розвитку бур’янів;
 • Стресові погодні умови (посуха, перезволоження);
 • Середньодобовітемператури нижче +10 і вище +25 градусів

На соняшнику гербіциди імідазолінової групи слід вносити в фазі від 2 до 8 листів. Оптимальна фаза для контролю бур’янів – 4-6 листів; для ефективного контролю вовчка рекомендовано вносити гербіциди в фазі 2-4 справжніх листків.

норми внесення

Норма води для робочогорозчину – 200-300 л / га.

Післядія

Гербіциди, які застосовують на соняшник під евролайтінг мають грунтову післядію. Слід продумати сівозміну після посівів такого соняшнику, так як залишки гербіцидів провокують пригнічення і неправильний розвиток наступних культур.

Обмеження щодо сівозміни після евролайтінгових гібридів соняшнику

Без обмежень – можна сіяти сорти і гібриди соняшнику, ріпаку, кукурудзи, стійких до Евролайтнінгу;

Через 4 місяці після обробки – можна сіяти озиму пшеницю, озиме жито;

Через 9 місяців після обробки – можна сіяти кукурудзу, ячмінь, овес, рис, сою, горох, соняшник;

Через 11 місяців після обробки – можна посіяти сорго;

Через 18 місяців – картопля, овочі, гречку, просо;

Через 24 місяці – цукровий та кормовийбуряк, ріпак.

обмеження застосування

Збільшують термін розпаду гербіциду (післядії) в грунті наступні умови:

 • при Рh грунту нижче 6,2
 • сумі опадів нижче 200 мм
Бажаєте знати що посіяти щоб зібрати 40 ц / га в Вашому регіоні?
Залиште свою електронну адресу і отримаєте ключ до максимальної врожайності!

Насіння соняшнику під евролайтінг

Українська селекція:

Армагедон, Богдан, Ліміт

Імпортна селекція:

Римі, Імісан, Таурус, Римісол, Імерія, Фушія, Неома, Фортімі, Аміс, Флоріміс і інші.